Zaduszki na Montelupich

1.jpg

Zaduszki na Montelupich

Za spokój dusz zamordowanych przez komunistycznych oprawców w latach 1945-1956. Uroczystość  przed Krzyżem Pamięci – mur więzienia przy ul. Montelupich 7 

Kraków 3 listopada 2017 r.

[dokumentacja – Józef Wieczorek]

7.jpg

18

8.jpg

4.jpg

5.jpg

10.jpg

13.jpg

17.jpg

3.jpg

2 uwagi do wpisu “Zaduszki na Montelupich

  1. Popłakałam się Szanowny Panie, bo dzięki tym reportażom z Krakowa, który ze względów zdrowotnych musiałam opuścić, mam na bieżąco wiadomości bliskie memu sercu, bo ukochało Kraków jako drugie miasto po moim Lwowie. W te dni zaduszne, dni pamięci o ofiarach niewinnych, których mordowano tylko dlatego że byli Polakami wiernymi Bogu i Ojczyźnie, nie mogę nie wspomnieć o więźniu Mieczysławie Fidzińskim ze Skawiny- członku AK, którego do swej grupy zaprzysiągł Ksiądz LELITO (proces Archidiecezji Krakowskiej w tym Ks.Kaczmarka). On to w brawurowej ucieczce na Montelupich skacząc ze schodów w okno zbiegł. Niemcy go nie złapali ale komuniści tak. Aresztowany przesiedział w Rawiczu i Wronkach z wyrokiem 15 lat ….zmniejszono na 12 lat, katowany w karcerze o wysokości niecałe półtora metra z wodą lodowatą do uszu, kucając by się nie utopić na pięcie drewniaków To mi opowiadał jako adoptowanej przez jego rodziców siostrze,…ale nie wszystko, Jego Ojciec Józef Fidziński legionista – HALLERCZYK. Mieciu wypuszczony po amnestii .. nigdzie nie mógł znaleźć pracy jako wróg PRL,niezwykle zdolny budowlaniec..pożył tylko 3 lata i zmarł na serce i zapalenie płuc już na wolności. Nie zamordowany tak jak inni ale zamordowany przez tortury, głód i wychłodzenie organizmu. Cześć jego pamięci ! Tacy nieznani jak on ….
    kto o nich pamięta…? Ile takich ofiar dźwiga polska ziemia na zwykłych cmentarzach ..parafialnych ….kto zna..kto wie… Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie….

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s